Bitlis Valisi Ahmet Çınar çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mutki’yi ziyaret etti. Açılışlara katılan Vali Çınar Muhtarlarla da bir araya geldi. Vali Çınar’ın gündeminde terörle mücadele vardı. 

Bitlis Valisi Ahmet Çınar çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mutki’yi ziyaret etti. Hükümet Konağı önünde Mutki Kaymakamı Mehmet Kılıç ve kurum amirleri tarafından karşılanan Çınar, İlçe Askeri Gazinoda güvenlik toplantısına katıldı.  Yaklaşık bir saat süren toplantıdan sonra Vali Çınar onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.
 Yemekten sonra çalışmaları tamamlanan sosyal marketin açılışına katılan Vali Çınar burada incelemelerde bulundu. Çınar, daha sonra geçtiğimiz günlerde hizmete başlayan Aile Destek Merkezinin(ADEM) açılısını yaptı. ADEM’de kursiyerlerle bir süre sohbet eden Vali Çınar, daha sonra Mutki Yatılı Bölge Okulunda muhtarlarla bir araya geldi. 
 
Çınar, muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada, “Siz seçiliyorsunuz biz atanıyoruz ne yapacağımız kanunlarla belirlenmiş. Görevimizi bir emanet olarak görmeliyiz. Biz bir takımız bitlisi Mutki’yi hep beraber yönetiyoruz. Hepimizin görevi vatandaşa hizmet etmek. İşimizi kanunlara uyarak dürüstçe yapmalıyız. İşimizi kötü yaparsak zararını vatandaş görür. Vatandaşa hizmet etmekten şeref duymalıyız. Malumunuz hastalıklı bir dönem vardı. Kafasına fötr şapka koyunca kravat takınca vatandaşın kendisine saygı göstermesini bekleyen devlet görevlileri vardı. Artık o zihniyete yer yok. Şimdi vatandaşa hizmet etmek şereftir. Muhtarın görevi saymakla bitmez. Tabiri caizse uçan kuştan sorumlusunuz. İşte bunun için bunu gözetmemiz gerekiyor” dedi. 
 
Çınar, “küçük bir cinayet gurubu gibiler” 
Çınar, terörle mücadelede gösterilen kararlığa değinerek, “Hepinizin bildiği üzere terör sıkıntımız var. Ama artık küçük bir cinayet grubu gibiler. Biz inşallah bunların(PKK) belini, kafasını, elini kırdık kırmaya devam edeceğiz. Dağ  taş,  gece gündüz demeden askerimiz her noktaya gitti. Bir sürü terörist etkisiz hale getirildi. Şu anda da bir sığınak buldular.  Allah’ın izniyle onu da hallediyorlar, halledecekler. Bu iş bitti. Bir daha devletin oturalım anlaşalım demesi gibi bir durum yok. Muhatap onlar değil. Onlar artık kimsenin temsilciliğini yapamazlar. Anlaşma yok!” diye konuştu.
 
Vali Çınar, “Müslüman Ülkerler içersinde doğru dürüst ayakta durabilen tek ülke Türkiye”
Batı ülkelerinin asıl amaçlarının farklı olduğunun altını çizen Ahmet Çınar, “Bugün İslam alemine baktığımızda her yer cehennem gibi. Hâlbuki bunlar(Batılı ülkeler) Irak’a Afganistan’a girdiklerinde barış, demokrasi, zenginlik getireceğiz dediler. Ne oldu? Tamamı cehenneme döndü. Bunların yardıma geldik dedikleri bir tane hayır görmüş ülke yok. Aksine girdikleri her yeri sömürdüler. Bu ülkelerde yaşayan yüzlerce insan bilmediği yerlere göç etmek zorunda kaldı. Üç kişinin binmesi gereken botlara onlarca kişi binip yurtlarından kaçıyorlar. İşte Müslüman ülkelerdeki çaresizlik bu seviyelerde.  Müslüman ülkelerde yaşanan çaresizliğin sebebi bunların yaptığı sömürüler. Çanakkale’ye yüz sene önce gelen devletler bugün aynı amaçla Suriye’de Irak’ta karşımıza çıkıyorlar. Unutmamız gerekiyor ki Müslüman ülkeler içersinde doğru dürüst ayakta durabilen tek ülke Türkiye” şeklinde konuştu.  
 
Çınar, “terör örgütlerinin hepsi dış güçlere hizmet ediyor”
Türkiye’de saldırılar düzenleyen terör örgütlerinin dış kaynaklı olduklarına vurgu yapan Vali Çınar, sözlerine şöyle devam etti: “Yüz sene önceye nazaran aradaki tek fark arada taşeronların olması. Bu taşeronlarda DEAŞ,PKK,  PYD ve FETÖ. Dördü birden saldırmaya başladı. Yetmedi Avrupa ülkeleri de harekete geçti. Finans oyunlarıyla ekonomik kriz çıkarmaya çalıştılar. Ne yapsalar boş.  PKK’nın beli kırıldı.  FETÖ’nün canı çıktı. Şimdi ise taşeronları değil kendileri sahnede. Bütün bu hengameye rağmen Türkiye ordusu, polisi korucusuyla terörle mücadele etmeye devam etti. Cumhurbaşkanımız konuşurken hani diyor ya, ‘ topunuz gelin’ diye topu gelse sıkıntı olmaz. Vallahi terör örgütlerinin hepsi dış güçlere hizmet ediyor.”
 
Vali Çınar, “Terörle mücadelede ölçümüz hukuktur”
Terörle mücadelede ölçünün hukuk kuralları olmasına dikkat çeken Çınar, “Biz büyük devletiz. Bize yakışan hakkaniyettir. Son altı ayda 50 terörist etkisiz hale getirildi. Bize yakışan hukuk ölçüsünde hareket etmektir. Biz büyük devletiz.  Onca darbeye rağmen dimdik ayaktayız.  Teröristlere destek verenler bir bir bulunup neyse hukukta ki karşılığı cezaları verilecek. Dünyadaki mazlumların tek ümidi Türkiye” diyerek sözlerine son verdi.  
 
Şehit Ailelerine Vefa Ziyareti
Muhtarlarla yapılan görüşmeden sonra İlçe Emniyet Amirliğini ziyaret eden Vali Çınar, emniyet personeliyle bir sure sohbet etti. Daha sonra İlçe Jandarma Komutanlığına geçen Çınar,  burada incelemelerde bulundu.  Daha sonra 1994 yılında Dereyolu köyünde çıkan çatışmada şehit olan Mehmetşirin Çölgeçen’in  ailesini ziyaret etti. Vali Ahmet Çınar daha sonra 2011 yılında vatani görevi sırasında Hakkari’de şehit olan Ahmet Tuncel’in ailesine Çığır köyünde ziyarette bulundu. 
Vali Ahmet Çınar’a temasları boyunca Mutki Kaymakamı Mehmet Kılıç, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ve İlçe Garnizon Komutanı Ekrem Doğan eşlik etti.