Bitlis'in Mutki ilçesinde Kutlu Doğum Haftası gerçekleştirilen etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler kapsamında Mutki Belediyesi yemek organize ederken, Mutki Müftülüğü de anma programı hazırladı. 
 
Bitlis’in Mutki ilçesinde Kutlu Doğum Haftası yapılan etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Etkinliklere İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun Hükmünde Kararname ile görevlendirilen Mutki Kaymakamı Mehmet Kılıç’ın yanı sıra İlçe Garnizon Komutanı Binbaşı Ekrem Doğan, Bitlis Eren Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Profesör İsa Yüceer, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 
Etkinlikler Şehit Güvenlik Korucusu Rıfat Kaya toplantı salonunda Mutki Belediyesi tarafından organize edilen yemekle başladı. Etkinlikler, Mutki İlçe Müftülüğü tarafından hazırlanan ‘Hz. Muhammed’i anlama ve anma’ programıyla Mutki Yatılı Bölge Okulunda (YBO) devam etti.  YBO’da müftülük görevlileri katılımcıları kapıda gülle karşılayarak salona aldı. 
YBO’da ki program, İstiklal marşının okumasının ardından kuran tilavetiyle devam etti. Mutki İlçe Müftüsü Cemil Meriç yaptığı konuşmada “Biz öyle bir peygamberin ümmetiyiz ki O’nun sıfatı habibullah yani Allah’ın sevgili kulu. O’nun ümmeti olmakla şereflendirildik.  Bizim de vazifemiz O’nun ahlakıyla ahlaklanmaktır.” dedi. 
 ‘Hazreti Peygamber ve Güven Toplumu’ konulu konferansta konuşmacı olarak katılan Bitlis Eren Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Profesör İsa Yüceer,  Peygamberin dakikalara sığmayacağını fakat Batının yaptığı peygamber aleyhine yayınlar karşısında susmanın doğru olmayacağını söyledi.  
“Her şeyden önce O gönüllerin insanıdır. Gönülleri mamur etmiştir. O yüzden O’nu gönülden anlatmamız gerekmektedir. Allah, insanlar arasından seçtiği birini görevlendirip insanlara yol göstermesi için yollamıştır. Hz. Muhammed’din son peygamber olduğu kıyamete kadar kesindir. İnsanlar O’nun mesajlarını takip ederek yaşarlar. Peygamber’in terbiyesi vahyin ışığında oluşmuştur. O canlı olarak aramızda değil ama yaşamının her karesinden haberdarız. Onun için insanlığın çaresi Peygamberin mesajlarıdır. İşte onun için bizde bu mesajları takip ederek asıl görevimiz olan insan yetiştireceğiz. O, vahşileri ehlileştirmiştir, bizi medenileştirmiştir.  Siz şu an BM’den çektiğimiz sıkıntıları biliyorsunuz. Hazreti Peygamber bütün kararları ve sözleriyle adildi. Peygamberin hedefi her zaman Allah rızasıdır. O, düşmanına bile merhametlidir. Günümüzde yaşananları hepimiz biliyoruz. İşte nerden nereye geldiğimizi siz hesap edin.” diyen Yüceer, Hz. Muhammed’in  bütün insanlığı himaye ettiğini,  kadın ve yaşlıların hiçbir kıymetinin olmadığı bir ortamda kuranın hükümleriyle hak ve hukuklarının  tesis edildiğini dile getirdi. 
Düşmanlara karşı gafletten uyanılması gerektiğinin altını çizen Yüceer, sözlerine şöyle devam etti: “Batı dünyası her saniye fırıldaklar çeviriyor, tuzaklar kuruyor. Sonrada bizim içimizden yaratıklar bulup kullanıyorlar. O yaratıkların ismi, kimliği, pasaportu bizimkimizden fakat fikriyle, aklıyla, zekasıyla,  gavura hizmet ederler bunlar. Uyanın! Uyandığınızda göreceksiniz ki elde vatan kalmamış, din kalmamış. Sonunda eyvah dememek için değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Lawrence unutmamız gerekiyor. Osmanlı’nın yıkılış sürecinde yaşananları unutmamız gerekiyor. Gaflete düşersek Osmanlıdan geriye kalan bir avuç toprağımızda elden gidecek.”
Konferansın ardından ilahiler eşliğinde semazen gösterisi gerçekleştirildi. Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle okullarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyelerin verilmesinin ardından program sona erdi.