Mutki’de ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ coşkuyla kutlandı. Kutlamalar gerçekleştirilen yürüyüşten sonra gece boyunca süren ‘demokrasi nöbetiyle’ devam etti.

‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ dolayısıyla Mutki’de gerçekleştirilen kutlamalara Mutki Devlet Hastanesi önünde başlayan yürüyüşle start  verildi. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşe ellerinde Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar sloganlar atarak, demokrasi nöbetinin tutulacağı Atatürk İlköğretim Okulunun bahçesine kadar yürüdü. Nöbetin tutulacağı alandaki kutlamalar Kuran tilavetinden sonra saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti.
Daha sonra Mutki Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Mehmet Kılıç, yaptığı konuşmada, 15 Temmuzda millet tarafından gösterilen direncin unutulmamasını gerektiğini söyledi. Kılıç, FETÖ terör örgütünün milletin silahlarıyla milleti hedef aldığının altını çizerek, “TBMM’nin bombalandığı, devlet büyüklerimizin teslim alınmaya çalışıldığı ve bizi biz yapan değerlerimize saldıran bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık.” dedi.
Milletin 15 Temmuzda büyük bir kahramanlık destanı yazdığını aktaran Kılıç, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Demokrasimizi, irademizi hedef alan bu alçak girişim karşısında milletimiz fedakarca siper oldu. Milletimizi teslim alacaklarını düşünen bu alçaklar, 15 Temmuzun ertesi günü akşam olmadan millet tarafından teslim alındı. 15 Temmuzdan almamız gereken dersleri alarak, bir daha böyle bir hainliğe fırsat vermemiz gerekiyor. Demokrasimize sahip çıkmamızın ilk şartı olarak herkes görevini en iyi şekilde yapmalı. Bir kez daha başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik bayramımızın kutlu olmasını diliyorum.”
Kaymakam Kılıç’ın konuşmasından sonra vatandaşlara alanda kurulu olan platformda, 15 Temmuz’u anlatan sinevizyon gösterileri izletildi. Daha sonra İlçe Müftüsü Cemil Meriç 15 Temmuz şehitleri için dua okudu. Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde halka hitap ettiği konuşmasını vatandaşlar alanda bunan televizyonlar vasıtasıyla izleme fırsatı buldu.
Daha sonra saatler 00:13’ü gösterdiğinde camilerde salalar okundu. Gecenin ilerleyen saatlerinde nöbet için bekleyen vatandaşlara ikramlarda bulunuldu. Kutlamalara gece boyunca devam eden nöbetle devam edildi.