Mutki Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Mehmet Kılıç,  15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümü münasebetiyle düzenlenen konferansa katıldı. Cuma namazı öncesinde ise ülke genelinde okunan hatimlerin duası yapıldı. 

Mutki’de ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ dolasıyla düzenlenen etkinlikler devam ediyor. Sabah saatlerinde Şehit Güvenlik Korucusu Rıfat Kaya Toplantı Salonunda Bitlis Eren Üniversitesi Öğretim Görevlisi Törehan Serdar’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans verildi. 

Çok sayıda vatandaşın katıldığı konferansta konuşan Serdar, ülkenin her yanında yüzlerce isimsiz ve kefensiz şehidin yatmakta olduğunu belirtti. FETÖ terör örgütünün vatandaşların iyi niyetini suiistimal ederek kendi çıkarları için kullandıklarını belirten Serdar, “insanımızın iyi niyetini kullandılar. Milyonlarca lira para topladılar. Ama o paralarla Gülen Amerika’da kendisine köşk yaptırdı” dedi. 

FETÖ terör örgütünün eli kanlı terörist guruplardan hiçbir farkı olmadığına dikkat çeken akademisyen Serdar, FETÖ’nün PKK gibi gençleri kandırdığının altını çizdi. Serdar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Birlik ve beraberliğin, kardeşliğin bu denli köklü olduğu vatanımız üzerine oynanan oyunların sonu gelmez. Fethullah demeyeceğim ona. Çünkü o şeytana hizmet eden bir melundur. Bunlarda ihanet irsi! Zamanında dedesi Ermenilerin casusuydu, kendisi de dış güçlere hizmet eden bir haindir.”

Gülen’in misyonerler tarafından çocukluğundan beri yetiştirildiğini söyleyen Serdar, Gülen’in Lawrence ve Topal İmamdan farksız olduğunu belirtti. 
Gülen’in İslam’a hakaret edenlerle bir olduğunu aktaran Serdar, “1997 yılında yardımcısı Papanın elini öptü. Haşa Kuran’ın ayetlerini değiştirmeye çalıştı. Sevr antlaşmasından beri yoğrulan hamurun uygulanmasıdır 15 Temmuz. Gülen Sevri imzalayanlarla aynı zihniyetten” şeklinde konuştu. 

15 Temmuz’un idrak edilmesini, asla unutulmamasının önemine değinen akademisyen yazar Serdar, “unutursak nice 15 Temmuzlar yaşarız.” dedi. 
Konferanstan Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Mehmet Kılıç, Serdar’a üzerinde ‘vav’ harfinin olduğu tablo hediye etti.

Öte yandan Cuma namazı öncesinde de ülke genelinde okunan hatimlerin duası yapılarak başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitlere rahmet okundu.