Mutki İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 2017 yılı değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantının ikinci yarısına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, 16 Nisan Anayasa referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. 
 
Mutki Belediyesi Sosyal tesisinde gerçekleştirilen toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Asak'ın yan ısıra Şube müdürleri, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Emrullah Bayrak, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Seçim çalışmaları sebebiyle Bitlis'e bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz ve beraberindekiler toplantının ikinci yarısına katıldı. 
 
Değerlendirme toplantısı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Asak'ın muhtarlarla tanışma merasimiyle başladı. Muhtarlarla tek tek tanışarak, sorun ve isteklerini dinleyen Asak, köylerde gerçekleştirilen tarım ve hayvancılık faaliyetleri hakkında bilgi aldı. 
Asak muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada “Mutki'nin, Bitlis'in coğrafyasını çok iyi bilirim. Nisan ayının ortalarına doğru İlçe müdürümüzle Allah nasip ederse bütün köyleri dolaşacağım. Hepinizin talep ve sıkıntılarını alacağım. Sorunlarınız valilikte çözülecekse valilikte, bakanlıkta çözülecekse bakanlıkta çözmeye çalışacağız. Her sorunuzu çözerim diye yalan söyleyemem. Ama her sorunun çözümü için elimden gelen tüm gayreti göstereceğimin sözünü veriyorum” dedi. 
 
Hayvan sağlığının önemine değinen Asak, küpesiz olan hayvanların da aşılarının yapılacağını belirtti. 
Nisan ayının ilk haftasında ceviz ve kiraz fidanları verileceğini belirten Ahmet Asak, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sene gelen fidanlar kaliteli fidanlar bu fırsatı kaçırmayın istiyorum. Talebe göre fidan vereceğiz. Ceviz fidanları için dört lira, kiraz fidanları için 1 lira verilecek. Yani neredeyse fidanların yüzde doksan beşi hibe olacak.”
 
Özdemir, Mutki’nin Yeri Başka
Seçim çalışmaları sebebiyle Bitlis’e gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz ve beraberindekiler toplantının ikinci yarısına katıldı. Demiröz, 2002’ye göre beş kat daha fazla ek desteğin olduğunu belirterek “2002’den bu yana 368 milyon lira yardım verilmiş. Türkiye tarımda Avrupa’da 2002 yılında dördüncü sıradaydı. Çok iyi hizmetler yapıldı.  Türkiye’nin tarım hacmi 18 milyar liradan 75 milyar liraya çıktı. Yapılan yatırımlarla Avrupa’da birinci sıraya çıktık. Ayrıca Köydesin 8 milyon olan ödeneği 21 milyona çıktı” dedi. 
 
Mutki’nin seçim sonuçlarında yüksek oranlarla verdiği desteğin altını çizen Demiröz, sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle geçtiğimiz günlerde başbakanımız geldiğinde bizi yalnız bırakmadığınız için Allah razı olsun. Bitlis Bitlis olalı böyle destek görmedi. Mutki’nin yeri zaten başka. Her sene yüzde yetmiş beşlerle geliyor, Bitlis’in diğer ilçeleri de ikinci olmak için yarışıyor.”
Cumhurbaşkanlığı Sistemiyle Terör Son Bulacak
16 Nisan’da yapılacak referanduma Avrupa’dan gelen tepkilere de değinen Vedat Demiröz, Avrupa’nın içten parçalandığını söyledi. Özdemir, Avrupa ülkeleriyle son zamanlarda yaşananlara şu sözlerle tepki gösterdi. “Biz oturup bir anayasa yapıyoruz. Birkaç maddesini değiştiriyoruz, darbe anayasası gitsin diyoruz bütün Avrupa ayağa kalkıyor. Size ne kardeşim bizim anayasamızdan. Allah aşkına hiç birimiz kafa yorduk mu başka bir ülkenin seçimine, anayasasına? Adamların burnu burda niye? Çünkü yıllardır vesayet sistemi, üst akıl olarak sizler seçmiş göndermişsiniz ama idareyi o vesayet sistemleri, kökü dışarıda olanlar buradaki uzantılarıyla götürmek istemiş.”
 
Mevcut sitemin birçok uygulamasının zaman kaybına neden olduğunu ifade eden Demiröz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanlığı isteminde ne olursa anında müdahale edilecek ve çözülecek. Vesayet sistemi ve FETÖ, seksenli yıllardan beri bize 350 milyar dolar harcatıp bizi birbirimize kırdırdılar. Ben inanıyorum ki Cumhurbaşkanlığı sistemiyle terör de son bulacak. Yüzlerce evlat ailelerine dönecek.”